Příběhy renovací

 
Domů » Příběhy renovací

Retro křesla: příběhy renovací

Starý nábytek nemusí být pouze nevzhlednou vzpomínkou na “doby minulé”. A u křesílek a židlí to platí dvojnásob. Stačí pár dobře uvážených zásahů a z opotřebovaného křesla se rázem stane dominantní prvek interiéru. Tyto kousky (většinou československé výroby) jsou zpracovány z kvalitních materiálů. Jejich renovace je proto snadným krokem, jak prodloužit jejich životnost o další dekády.

 


Žralok v křesle 

Křeslo od návrháře Jindřicha Halabaly přivezl jeho majitel v hodně špatném stavu. Bylo třeba vyměnit popruhy, znovu vyvázat pružiny, nechat svařit hranový drát… Pod provizorním povlakem se skrývala růžová hedvábná látka s květinovým motivem, která byla nahrazena gobelínovou látkou s geometrickým vzorem.


Klubovky forever

Tato klubová křesla se vyráběla v Litultovické Továrně na přelomu 80 a 90tých let. Pro svoji bytelnou konstrukci a pohodlné posezení si zachovala přízeň a v mnohých domácnostech slouží dodnes – třeba už v několikátém převleku. Modrá látka Deneris páru klubovek dodala moderní vzhled a šanci na dalších pár let “služby”.


Čekání v pohodě

Dvě křesílka z chodby úřadu městyse Litultovice se dočkala nového, decentního převleku. Jsem ráda, že se mohu prezentovat prací pro obec, ve které mám dílnu a přeji všem návštěvníkům, ať se jim dobře a pohodlně čeká !


Křeslo “Halabala”

Ikonické křeslo české výroby z 60. let dorazilo ve zbídačeném stavu s odhalenými zády. Proměnou prošly dřevěné části, které byly zbaveny tmavé lazury a díky světlé látce s jemným vzorem dostalo křeslo svěží vzhled.


Totální renovace

Čalounická látka s plastickým vzorem je z kolekce Paolina od slovinské firmy Mercis. Skvěle se doplňuje se světlým dřevem dřevěné kostry, kterou si majitelka renovovala vlastními silami.


Koženka stranou

K “podivnému” křeslu s koženými područkami, které v 70. a 80. letech zdobilo téměř všechny veřejné budovy jsem přistupovala s nedůvěrou, ale výsledek potěšil – koženku nahradila látka v tmavším odstínu oproti barvě sedáku.


Skořepinová proměna

Skořepinová křesílka z 60. let. Majitelé je již před časem přestěhovali do zahradní chatky, kde to vypadalo na konečnou fázi jejich života. Naštěstí dostaly novou šanci a nyní jsou okrasou opavského vlasového studia.


Zachovat styl a modernizovat vzhled?

Jak modernizovat křeslo a přitom zachovat jeho původní styl? Hranice je někdy velmi tenká a hledání vhodné látky doslova napínavé. Odměnou je pohled na znovu “oživlý” kus nábytku.


Křeslo ze 70.let

Prosezené křesílko jsem znovu vypolstrovala a potáhla novou svěže barevnou látkou.


Křesílko “Brusel”

U tohoto křesla jsem zprostředkovala renovaci dřevěných částí a potáhla novou látkou s výrazným vzorem.


Jídelní židle

Opotřebované čalounění jídelních židlí jsem nahradila novou látkou z kolekce Shaker s výrazným a moderním vzorem.